Արցախն Ադրբեջանի կազմ մտցնելը հղի է էթնիկ զտումներով. նշել են ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչները՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Պետեր վան Դալենի, Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյի եւ Լարս Պատրիկ Բերգի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ:
Հյուրերը Հայաստանում են՝ ծանոթանալու այն իրականությանը, որին առերեսվում է մեր երկիրը, ինչպես նաեւ՝ այս դժվարին ժամանակներում իրենց համերաշխությունը հայտնելու հայ ժողովրդին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիային, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծմանը վերաբերող հարցերին:
Նշվել է, որ այսօր եվրոպական շատ կառույցներ կրկնակի ստանդարտների քաղաքականություն են որդեգրել եւ ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակում էներգետիկ շահերը բարձր են դասում միջազգային իրավունքի սկզբունքներից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանի մասին զեկույցին, որն առաջիկայում քննարկվելու է Եվրախորհրդարանում:
Նոյեմբերի 1-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամներ Արթուր Խաչատրյանը, Լիլիթ Գալստյանը, Աննա Գրիգորյանն ու Ասպրամ Կրպեյանը:

“Оставление Арцаха в составе Азербайджана чревато этническими чистками”, - отметили представители оппозиционных фракций НС на встрече с депутатами Европарламента Петером ван Даленом, Фабио Массимо Кастальдо и Ларсом Патриком Бергом.
Гости находятся в Армении, чтобы ознакомиться с реалиями, с которыми столкнулась страна, выразить в эти трудные времена свою солидарность с армянским народом.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с азербайджанской широкомасштабной агрессией против суверенной территории Республики Армения, решением Нагорно-Карабахской проблемы.
Отмечалось, что сегодня многие европейские структуры взяли на вооружение политику двойных стандартов и в создавшейся геополитической ситуации энергетические интересы ставят выше принципов международного права.
На встрече затронут также доклад по Армении, который в ближайшее время будет обсуждаться в Европарламенте.
В состоявшейся 1 ноября встрече участвовали руководитель фракции "Честь имею" А.Мамиджанян, члены фракции "Армения" А.Хачатрян, Л.Галстян, А.Григорян и А.Крпеян.